X
Because tinnitus has many causes, there is no general cure. Despite this, even for chronic tinnitus, there are ways to find relief and take control.
2017-02-07

Tinnitus (kulak çınlaması) ile yaşamak hakkında ipuçları

Tinnitus, hayali bir işitme algılaması olarak tanımlanır - harici bir ses sinyalinin yokluğunda oluşan bir ses algısıdır. Bu bir veya her iki kulağı da etkileyebilir. Bir kulak çınlaması teşhisi çoğunlukla bir sürprizdir. Ne yazık ki, bazı kişiler doktorlarından "kulak çınlaması" nın çoğunlukla tedavi edilemez olduğunu öğrenirler. Bu tür bilgiler, kişilerin kendilerini izole hissetmesini ve tedavi edilemeyeceğini düşündürür. Kulak çınlamasının birçok nedeni vardır, ancak belirli bir ilaç veya genel tedavisi yoktur. Buna rağmen, kronik kulak çınlaması için bile rahatlayabilmenin ve kontrolü ele geçirmenin yolları vardır.

Tinnitus, hayali bir işitme algılaması olarak tanımlanır – harici bir ses sinyalinin yokluğunda oluşan bir ses algısıdır. Bu bir veya her iki kulağı da etkileyebilir. Bir kulak çınlaması teşhisi çoğunlukla bir sürprizdir. Ne yazık ki, bazı kişiler doktorlarından “kulak çınlaması” nın çoğunlukla tedavi edilemez olduğunu öğrenirler. Bu tür bilgiler, kişilerin kendilerini izole hissetmesini ve tedavi edilemeyeceğini düşündürür.

Kulak çınlamasının birçok nedeni vardır, ancak belirli bir ilaç veya genel tedavisi yoktur. Buna rağmen, kronik kulak çınlaması için bile rahatlayabilmenin ve kontrolü ele geçirmenin yolları vardır.

Nasıl duyduğunuzu yeniden öğrenin

Çevrenizdeki dünyayı bilinçli olarak dinleyin. En sevdiğiniz müziğin keyfini çıkarın veya ağaçlardaki kuş seslerini duyun. Kulaklarınıza iletilen çeşitli sesler, kulak çınlamasından uzaklaşmayı etkiler.

Uykuyu iyileştirmek

Gün boyunca daha aktif olmak, geceleri uyumayı kolaylaştırır. Akşamları siyah çay, kahve veya ağır yemeklerden kaçının. Ne alkol ne uyku hapları huzurlu bir uykuyu garanti etmez – yatmadan önce sıcak bir banyo daha iyi bir seçenektir.

Aktif olun, hareket halindeyken devam edin

Hayatı aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşın ve özel hayatınızı bol miktarda etkinlikler ile organize edin. Aklınızı yeni fikirlere açık tutun. Kişisel zevk ve yaşam keyfinizi artıran her şey, kulak çınlamasını azaltır.

Sessizlikten kaçının

Give yourself a break now and again. However, avoid complete silence, which is an open invitation for tinnitus to take hold. Opt for enjoyable sources of sound stimulus – an audio book or relaxing music.

Fiziksel uygunluğunuzu teşvik edin

Kendinize bir mola verin. Bununla birlikte, kulak çınlaması için tutulan bir açık davet olan tam sessizlikten kaçının. Keyifli müzik uyarısı kaynakları arasından seçim yapın – bir sesli kitap veya dinlendirici bir müzik.

Etkili rahatlamayı öğrenin

Kulak çınlaması gerginliğe neden olduğundan gevşeme yöntemlerini öğrenmek ve düzenli olarak kullanmak önemlidir. Bazı önerilen gevşeme yöntemleri Feldenkrais, yoga, tai chi ve qi gong’dur.

Daha fazla bilgi edinin

Signia işitme cihazlarının, kulak çınlamasının etkilerini tedavi etmede nasıl yardımcı olabileceği ve bunların tamamen ortadan kaldırılmasına ilişkin daha fazla bilgi için web sitemizin Tinnitus sayfasını ziyaret edin.*


* Powers, L., dos Santos, G.M., & Jons, C. (2016, Eylül). Notch Terapisi: Çınlama tedavisine yeni bir yaklaşım. AudiologyOnline, Makale 18365.