X
We have collected a few facts and answered a few frequently asked questions about tinnitus.
2017-02-07

Tinnitus ile ilgili gerçekler

Signia işitme cihazları küçük teknolojik harikalar. Sadece sesleri yükseltmek ve işitmeyi arttırmakla kalmazlar, aynı zamanda kulak çınlamasının etkilerini hafifletmek için stres yaratmadan önemli olan şeyleri duymanıza izin vermek çeşitli çözümler sunar. Ancak tam olarak kulak çınlaması nedir? Birkaç olayı topladık ve birkaç sıkça sorulan soruyu yanıtladık.

Signia işitme cihazları küçük teknolojik harikalar. Sadece sesleri yükseltmek ve işitmeyi arttırmakla kalmazlar, aynı zamanda kulak çınlamasının etkilerini hafifletmek için stres yaratmadan önemli olan şeyleri duymanıza izin vermek çeşitli çözümler sunar.

Ancak tam olarak kulak çınlaması nedir? Birkaç olayı topladık ve birkaç sıkça sorulan soruyu yanıtladık.

Tinnitus, tonal ve tonal olmayan kulak çınlaması şeklinde gruplandırılabilir. Tonal kulak çınlaması daha yaygındır. Islık, zil veya uğultu gibi iyi tanımlanmış bir frekanstaki neredeyse kesintisiz bir ses veya örtüşen sesin algılamasıdır. Tinnitusun tonal olmayan formları, uğultu, tıklama, çatırtı ve guruldama içerir.

Biliyor muydunuz?

  1. Tinnitus birçok olası nedeni olan yaygın bir hastalıktır.
  2. 10 kişiden en az biri kronik kulak çınlamasından dolayı şikayetçidir (6 ay veya daha fazla süre).
  3. Tinnitus problemi yaşayan 10 kişiden dokuzu işitme kaybına da sahiptir.
  4. Kulak çınlaması olan 10 kişiden yaklaşık ikisi semptomların devam etmesini zor buluyor.
  5. Kulak çınlaması yaygınlığı işitme kaybı derecesi ile ilişkilidir. Bununla birlikte, her seviyedeki işitme kaybına sahip insanlar kulak çınlaması yaşayabilir.

Sıkça sorulan sorular:

Kulak çınlaması yaşarsam ani işitme kaybı konusunda endişelenmem gerekir mi?

Kulak çınlaması ani işitme kaybının nedeni değildir. Her ne kadar kulak çınlaması ani işitme kaybından sonra ortaya çıkabilirse de, asla neden olamaz.

Kulak çınlaması kulak sağırlığına neden olabilir mi?

Tinnitus sıklıkla işitme kaybının beraberinde gelir, ancak buna neden olmaz. Aksi halde iyi duyan insanlar da kulak çınlaması yaşayabilirler.

Kulak çınlamasının zamanla daha da kötüye gideceğini varsaymam gerekiyor mu?

Bu durum kulak çınlamasını nasıl yönettiğinize bağlı olarak değişir. Fiziksel (örneğin nörofizyolojik) bir nedene rağmen, bundan nasıl çekindiğiniz, beyninizin tecrübe ile nasıl ilgilendiği üzerine büyük ölçüde bağlıdır. Bir kişinin algısı genellikle zihin çerçevesi ile ilgidir.

Signia işitme cihazlarının, kulak çınlamasıının etkilerini tedavi etmede nasıl yardımcı olabileceği ve kulak çınlaması ile yaşamak için dikkat edilmesi gereken bazı ipuçları hakkında web sitemizin Tinnitus sayfasını ziyaret edin.

Referanslar:

  1. Crummer RW; Hassan GA. Jan, 2004.
  2. & 5. Kochkin, S., Tyler, R. and Born, J. MarkeTrak VIII: Prevalence of Tinnitus and Efficacy of Treatments, The Hearing Review, Vol. 18 (12), November 2011, pp. 10-26
  3. Barnea G, Attias J, Gold S, Shahar A. Tinnitus with normal hearing sensitivity: extended high-frequency audiometry and auditory-nerve brain-stem-evoked responses. Audiology 1990; 29:36-45.
  4. Langguth B, Kleinjung T, Fischer G, Hajak P, Eichhammer P, Sand PG. Tinnitus severity, depression and the big five personality traits. Prog Brain Res. 2007; 166:221-7.
  5. (2.ye bakın)