X
The human ear is a highly skilled organ allowing us to enjoy life’s brilliant sounds. Take a look at how the ear supports us in navigating the world safely.
2017-01-03

İşitme mucizesi

İnsan kulağı, hayatın parlak seslerinden zevk almamızı sağlayan çok yetenekli bir organdır. Kulağınızın hayatı güvenli bir şekilde keşfetmemiz konusunda bizi nasıl desteklediğine bir göz atın.

Kulak, son derece karmaşık işitme görevini yerine getiren muhteşem bir organdır. Sağlıklı insan kulakları 7.000 farklı seviyeyi birbirinden ayırır ve beynin bir ses kaynağını belirleyebilmesini sağlar. Doğa, bir kedinin sersemliği gibi düşük tonlardan kuş sesleri gibi yüksek ses tonlarına ve aralarındaki her nüansa kadar, geniş bir yelpazedeki sesler, işlemek için kulaklarımızı donattı – “Seni seviyorum” fısıltısındaki duyguyu bile.

Öyleyse kulaklarımız bu inanılmaz işi nasıl yapar? Basitçe belirtmek gerekirse, insan kulağı üç kısımdan oluşur: dış, orta ve iç kulak. Dış kulak ses alır ve kulak kanalıyla kulak zarına iletir. Orta kulakta ses dalgaları kulak zarının titreşmesine neden olur. Titreşimler, kokleanın onları işitsel sinir yoluyla beyne ileten elektrik sinyallerine çevirdiği iç kulağa iletir.

Aşağıdaki video işitme işleminin nasıl çalıştığını göstermektedir