X
2016-12-16

Endüktif şarj teknolojisi nasıl çalışır?

Elektrikli diş fırçalarını ya da akıllı telefonları zaten biliyorsunuz: Cihazı basitçe yerleştirmeniz ya da ilgili bölmeye oturtmanız yeterlidir ve pil bataryaları şarj olmaya başlar. Endüktif şarj teknolojisi ile elektrik enerjisi bir cihazdan kontaksız olan diğer bir cihaza aktarılarak şarj edilir.

Elektrikli diş fırçalarını ya da akıllı telefonları zaten biliyorsunuz: Cihazı basitçe yerleştirmeniz ya da ilgili bölmeye oturtmanız yeterlidir ve pil bataryaları şarj olmaya başlar. Endüktif şarj teknolojisi ile elektrik enerjisi bir cihazdan kontaksız olan diğer bir cihaza aktarılarak şarj edilir. En önemli özelliği ise elektrik enerjisinin kablo ve elektrik kontaklarına gerek olmadan kablosuz elektromanyetik alanlar ile aktarılmasıdır.

Endüksiyon ile cihazları şarj edebilmek için, güçlü bataryaların özel coil alıcısına bağlanmalıdır. Aktarım için gerekli olan ikinci coil şarj aletinde konumlandırılmıştır. Cihaz şarj aletine oturtulduğunda otomatik olarak şarj olmaya başlar. İdeal enerji aktarımı sağlamak için yüklenme esnasında yakınlık gereklidir çünkü maksimum mesafe coil yarıçapına uygun olmalıdır. Birkaç santimetre yakınına kadar – diş fırçaları, akıllı telefonlar ve işitme cihazları gibi – teknoloji yaklaşık 90% aralığında verimlilikle yüksek kalitede çalışır.

Bu teknolojinin avantajı yüksek konfor seviyesine dayanmaktadır. İşitme cihazlarını gece vakti gibi ihtiyacınız olmadığı zamanlarda kolaylıkla şarj edebilirsiniz. Şarj etme süreci çok basittir, çünkü yapmanız gereken tek şey işitme cihazlarınızı şarj aletine yerleştirmektir. Buna ek olarak, pillerin düzenli yer değiştirilmesine gerek yoktur, bu durum daha rahat olmakla birlikte, aynı zamanda maliyetleri düşürür ve çevreyi korur.

Cellion işitme cihazları hakkında daha fazla öğrenmek için tıklayınız.